Poznáme novú kompletnú stovku najlepších slovenských vín pre NSV SR

Poznáme novú kompletnú stovku najlepších slovenských vín pre NSV SR

08.08.2021

Výsledky druhého kola súťaže Národný salón vín SR 2021

Aké sú aktuálne trendy v slovenskom víne?

Tlačová správa

Národný salón vín Slovenskej republiky, kolekcia 100 top slovenských vín, bola doplnená novými vínami. Do Národného salónu vín sa v ostatných rokoch vyberajú vína v dvoch kolách. V prvom „jarnom“ kole sa počas odbornej degustácie vyselektuje 25 vín z kategórií – šumivé, perlivé vína a tiché vína, pričom tiché vína degustátori vyberajú z bielych vín vyrobených zo skorých odrôd a ružových vín. V druhom kole kolekciu doplnia ostatné vína (tiché biele vína ostatných odrôd a aj starších ročníkov, červené vína a tokajské vína).

(Pezinok 07.09.2021) Začiatkom septembra sa v priestoroch pezinského hotela „Vinársky dom“ vybrala reprezentatívna vzorka vín, ktorá skompletizovala stovku top slovenských vín. Vinári tento rok prihlásili takmer 350 vzoriek vína, najmä z ostatného ročníka 2020. Novinkou je kategória ekologických vín.

Osem komisií bolo zostavených z odborníkov, ktorí pracujú s vínom v rôznych sférach. Najmä pre výrobcov bolo náročné nájsť si čas, predsa len, aktuálna kampaň sa už vo väčšine regiónov začína. Nadšenie nad rôznorodosťou komisií prejavil aj prezident Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska, vinár Ing. Vladimír Mrva: „Som veľmi rád, že do degustačných komisií prichádzajú nové tváre. Stretol som tu dnes ľudí, ktorí pracujú s vínom, ktorí víno vyrábajú alebo s ním obchodujú. Som veľmi rád, že sa vinárstvo na Slovensku rozrastá, spoznal som tu dnes nové tváre aj medzi výrobcami vína.“

Vína hodnotili školení degustátori anonymne pod vedením skúsených predsedov komisií 100-bodovým systémom. Väčšina prihlásených vzoriek (153) boli vína tiché biele suché, 60 vzoriek boli vína biele polosuché a polosladké. Súťaže sa zúčastnila takmer stovka červených vín a tiež vína prírodne sladké a tokajské. Novinkou je kategória ekologických vín, ktoré sa počínajúc týmto ročníkom stanú každoročne súčasťou Národného salónu vín. Tento rok sa do kolekcie Národného salónu vín v tejto kategórii dostalo jedno víno, konkrétne Dominus 2017 od výrobcu Víno Natural Domin & Kušický z Veľkého Krtíša, ktorý bol mimochodom prvým ekologickým vinárstvom na Slovensku.

25 vín z jarného kola súťaže doplnilo 75 víťazných vzoriek z druhého kola.

KOMPLETNÚ TLAČOVÚ SPRÁVU VRÁTANE VÝSLEDKOV si môžete stiahnuť TU:

NSV_tlacova sprava_2.kolo NSV 2021_07092021

Na titulnej fotografii degustátori súťaže

Scroll to top