Zaujímavosti o slovenskom víne

Zaujímavosti

o slovenskom víne

Sedem vinohradníckych nožov a hlinená nádoba na víno zo 7. a 6. storočia p. n. l. objavené na vrchu Molpír pri Smoleniciach potvrdzujú, že vinič sa na Slovensku pestoval ešte pred príchodom Rimanov.

Víno milovali a modlili sa k nemu aj kniežatá Veľkej Moravy. Svedčia o tom tri zachované modlitby – pri vysádzaní vinice, pri oberaní hrozna a modlitba nad kvasiacim muštom.

V roku 892 poslal kráľ Svätopluk pražskému kniežaťu Bořivojovi na ten čas nevídaný dar – sud vína. Kňažnej Ľudmile víno zachutilo, požiadala Svätopluka o sadenice a založila vinicu pri Mělníku.

Po tatárskom vpáde  v roku 1241 pomohla obnoviť vinohradníctvo a vinárstvo nemecká a talianska kolonizácia.

Mária Terézia (1740-1780) sa po ochutnaní Frankovky modrej z Rače stala jej vernou poddanou a postarala sa o nehynúcu slávu tohto vína. Až po viac ako 200 rokoch sa vysvetlilo, že Frankovka obsahuje resveratrol, látku ktorá ochraňuje pred infarktmi.

V roku 1825  sa stáva Bratislava prvým výrobcom šumivého vína mimo Francúzska – vzniká jedna z najslávnejších slovenských vinárskych značiek J. E. Hubert.

V roku 1859 zakladá vinárstvo Jacob Palugyay. Jeho vína pili vládcovia Japonska, turecký sultán, brazílsky cisár, belgický kráľ a podávalo sa aj na palube najluxusnejšej lode sveta Titanicu.

Palugyay vošiel do dejín vinárstva ako muž, ktorý prvý vybudoval vínovod – viedol z pivníc na dnešnej Pražskej ulici do piestorov Hlavnej stanice, kde ho stáčali do sudov a fliaš.

Prešporské (bratislavské) vína pili slávni ľudia – ochutnali ich známi hudobní skladatelia Beethoven, Liszt, Rubinstein, či básnik Petoffi.

Slovensko vyrába slávne tokajské vína. Nepili ich len králi, pápeži, prezidenti, ale aj prvý kozmonaut sveta Jurij Gagarin.

O prvý zápis slovenského vína do svetoznámeho Wine spectatoru sa postaral Rizling rýnsky 2001 zo Chateau Belá.

V roku 2005 navštívili Slovensko americký prezident George Bush
a ruský prezident Vladimir Putin. Červené cuveé President z Vinanzy Vráble sa podávalo v Carltone pre Busha a na Bôriku  Putinovi pripravili na stôl  Frankovku modrú s Rizlingom rýnskym.

V roku 2008 prišla po prvý raz na Slovensko anglická kráľovná Alžbeta II. Na stole bol nielen radošinský Klevner podávaný počas jej  korunovácie pred 55 rokmi, ale aj vína od Mrva&Stanko, Pavelka a Villa Víno Rača.

Najreprezentatívnejší súbor slovenských vín možno vidieť i ochutnať
v Národnom salóne vín. K dispozícii je sto vín vždy z posledného vinárskeho ročníka.